Myrta obecná

Česky: 

Myrta obecná
Latinsky:  

Myrtus communis
Slovensky:

Myrta obyčajná

Myrta obecná (Myrtus communis) je bylina člověkem známa již několik staletí. Neztratí se v léčitelství, v kuchyni a ani na svatbách.

myrta obecná
Česky: myrta obecná Latinsky: Myrtus communis Slovensky: Myrta obyčajná

Léčivé účinky

  • Pročišťuje dýchací cesty.
  • Pomáhá při bronchiálních infekcích a zánětech dásní.
  • Používá se při léčbě akné.
  • Působí proti zánětu dutin a kašli.
  • Má silné dezinfekční účinky.
  • Používá se proti kožním chorobám, lupénce a ekzémům.

Použití a přípravky

Díky velkému množství aromatických látek je myrta velmi ceněna. Doporučuje se užívání myrty například při urologických problémech, neboť působí dezinfekčně. Myrta se v tomto případě podává ve formě čaje. Listy se vylouhují ve vodě. Nedoporučuje se užívat myrtu déle jak tři týdny, i když je tato droga netoxická. Platí zde totiž stejné pravidlo jako u ostatních bylin, které jsou silně aromatické.

Tato rostlina najde využití v parfumerii a v další různé kosmetice a drogérii. Sušené listy a květy velmi výrazně voní a proto se také někdy používají hlavně v sušené podobě ve vonných pytlíčcích, které se dávají okolo prádla do skříně. Myrta je také odjakživa používána v kuchyni a při grilování či opékání masa.

  • Esenciální oleje z myrty okamžitě osvěží tělo i mysl, pročistí dýchací cesty a zvýší koncentraci.
  • Konopná mast s olejem z myrty je vhodná k péči o pokožku, ať už jde o suchou podrážděnou pokožku nebo popáleniny, opruzeniny či štípance od komárů.

O myrtě obecné

myrta obecnáMyrta obecná (Myrtus communis) se vyskytuje v Asii, Jižní Evropě a v severní Americe. Najdeme ji na slunečných místech nebo na lehce stinných prostranstvích. Klíčová je pro tuto rostlinu půda, která nesmí obsahovat vápno. Květy myrty můžeme spatřit v období dubna až října. Pokud myrta roste ve volné přírodě, může dosahovat výšky až 5 metrů. Její listy jsou malé, aromatické a jsou ve velké míře hustě poseté olejovými žlázkami. Použitelné části rostliny jsou listy a plody, což jsou modročerné bobule ve velikosti hrášku.

Jméno dostala podle řeckého myron, to v překladu znamená vonný balzám. Myrtu najdeme také nejčastěji na svatbách, kdy ji mají svatebčani připíchnutou na klopě saka. Tato bylina byla totiž už od antických dob magickou rostlinou, která byla zasvěcena bohu svateb Hymenovi.

Kontraindikace:

Neužívejte při těhotenství a kojení a při přecitlivělosti na myrtu.

Domácí recepty

  • Čaj: Listy myrty necháme vylouhovat ve vodě a poté podáváme jako čaj.
  • Obklad: Na odřeniny a lehčí rány je dobré použít nadrcený list, který zalijeme vodou a necháme louhovat. Kapesník či kousek látky namáčíme v odvaru a poté potíráme ránu.
foto: Sarah Gregg, .Bambo.
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty