Mák vlčí

Česky:  

Mák vlčí
Latinsky:

Papaver rhoeas
Slovensky:

Mak vlčí

Mák vlčí – Lidové pověry tradovali, že semena vlčího máku zvyšují plodnost a přinášejí bohatství. Pokud se jeho semena přidají do pokrmu, přivolává lásku. Ačkoliv jde v tomto případě jen o lidové pověry, jisté léčivé účinky nelze vlčímu máku upřít. Dokonce ho kdysi hojně lidé využívaly jako příměs do dětských kašiček pro jejich lepší spánek či jako prostředek proti nespavosti.

Hlavní léčivá složka vlčího máku totiž slouží k uklidnění a tišení. Velmi výrazně se to projevuje například na průduškách, protože vlčí mák dokáže úplně odstranit chronické nutkání ke kašli. Pro přípravu léčivých směsí se používají především okvětní plátky bez vedlejších účinků. Z malých makoviček se pak dá po usušení získat opium. Vlčí mák dorůstá výšky 60 až 90 cm a na dlouhém tenkém kořeni kotví jednotlivé květy, které po opadu odhalují plod, jímž je makovice. Kvete většinou od května až do října v závislosti na počasí.

Léčivé účinky

Česky: Mák vlčí, Latinsky: Papaver rhoeas, Slovensky: Mak vlčí
  • Využívá se na plicní choroby.
  • Pomáhá zmírňovat kašel.
  • Léčí záněty horních cest dýchacích.)
  • Semena a květy mají tišící a zklidňující účinky.
  • Podporuje trávení.
  • Má sedativní účinky.
  • Při předávkování způsobuje zvracení, únavu a bolest břicha.

Pěstování

V přírodě můžete na vlčí mák narazit prakticky kdekoliv. Většinou na loukách nebo v obilných polích. Semena jsou ukryta v makovici, ačkoliv ve volné přírodě se vysemeňuje vlčí mák bez cizí pomoci, při domácím pěstování mu musíte trochu pomoci. Výsev by měl probíhat na podzim, protože pro klíčení potřebuje rostlina po určitou dobu mrazivé počasí. Pokud chcete toto období nahradit uměle, uložte semena do ledničky přibližně týden před samotným výsevem. Mladé výhonky se jednotí ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Upřednostňuje výživnou půdu, nejlépe hlinitou a zásaditou až mírně kyselou. Vlčí mák má nejraději slunná prostranství.

Sběr a sušení

Za použitelné části vlčího máku se považují květy a plody ve zralém i nezralém stavu. Nejčastěji se však využívají jen okvětní plátky, které obsahují léčivou složku sice v menším množství než plody, ale je pro užívání mnohem bezpečnější. Okvětní plátky rozmístěte na velké ploše vedle sebe jednotlivě. Jedině tak rychle uschnout a nezapaří se. Samotný sběr by měl probíhat za suchého počasí, aby se předešlo riziku zvlhnutí a plesnivění. Maximální teplota sušení by měla být 35 stupňů Celsia. Pokud se stane, že některé části okvětních lístků zčernají, raději je vyhoďte. Následně skladujte v dobře uzavřených nádobách a chraňte před světlem. Po uzrání makovic lze sbírat také semena, která jemně vyklepete z usušených makovic.

Recepty

Vlčí mák má široké spektrum využití. Lze ho používat vnitřně i vnějším způsobem. Vytvořit z něj lze kloktadlo, masti, odvary i čaje a mimo jiné také přidat do čajové směsi, která vám pomůže s nespavostí.

Kloktadlo z vlčího máku: Budete potřebovat přibližně 10 g sušených okvětních lístků vlčího máku, které zalijete půl litrem vroucí vody. Necháte vylouhovat přibližně deset až patnáct minut a poté užívejte jako klasické kloktadlo několikrát denně. Pomůže v případě zánětů hrtanu nebo kašli.

Vlčí čaj nebo nálev: Dvě lžičky sušených okvětních lístků zalijete čtvrt litrem vroucí vody, necháte deset minut louhovat a slijete. Užívat tento čaj se doporučuje dvakrát maximálně třikrát za den. Pokud se při dlouhodobém užívání dostaví nějaké nepříjemné vedlejší účinky, přestaňte čaj okamžitě užívat.

Balzám z vlčího máku: Použijete přibližně 70 g čerstvých okvětních lístků vlčího máku, které přelijete 175 ml 40% lihu nebo jiného alkoholu. Poté dobře protřepte a nechte tři dny uležet. Po třech dnech vmíchejte do výluhu 200 g medu a znovu pečlivě protřepte. Následující den je již balzám připraven k použití. Užívejte čtyřikrát denně malou lžičku směsi, kterou propasírujete přes sítko z umělého hmoty do hrnečku. Přelijte 125 ml převařené vody a po několika minutých začněte popíjet.

Sirup z vlčího máku: Sirup připravíte velmi snadno. Stačí vzít 100 g čerstvých nebo 20 g sušených lístků vlčího máku, které přelijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte 12 hodin macerovat. Po této lhůtě prolisujete a přidáte 100 g glycerinu a 250 g cukru. Tuto směs svaříte do hustého sirupu. Můžete užívat několikrát denně množství jedné polévkové lžíce.

Čajová směs proti nespavosti: K zázračné směsi proti nespavosti budete potřebovat pět hrstí květu vlčího máku, pět hrstí šištice chmelu, čtyři hrsti natě třezalky, tři hrsti natě meduňky, dvě hrsti natě majoránky a dvě hrsti květu prvosenky. Jednu lžíci této směsi zalijete 300 ml vroucí vody a necháte zakryté louhovat alespoň patnáct minut. Poté čaj přecedíte, dosladíte medem a užíváte vždy před spaním jeden či dva hrnečky teplého čaje.

bylinkopedie koupit bylinky a produktySemena Máku vlčího můžete zakoupit na eshopu SEMENA.CZ   ZDE