Bylinkový magazín

Kdy může být užívání bylinek nebezpečné

Bylinky obecně považujeme za lepší, zdravější a ekologičtější než průmyslově vyráběné léky. Přesto může dojít k situacím, kdy může být i užívání bylinek nebezpečné. Pojďme si je společně projít, abychom předešli zbytečným komplikacím.

Pár rad z ruského léčitelství

Východní léčitelství je svébytnou oblastí, ale to ruské je zase o trochu jiné než třeba čínské nebo indické. Vybrali jsme pro vás pár zajímavých, někdy i kuriózních rad, které rozhodně stojí za to v běžném životě vyzkoušet.

Proč si nasušit bobule jeřábu černého

Černý jeřáb neboli aronie je keř, který se dá snadno pěstovat na zahradě, ale roste samozřejmě i volně v přírodě, nejčastěji na okrajích lesů. Nasbírejte si jeho plody a naučte se je využívat mnoha různými způsoby.

Má smysl kupovat bylinky v supermarketu?

Když v Lidlu nebo v Penny procházíme regály s ovocem a zeleninou, často potkáváme i čerstvé bylinky sazené v plastových květnících. Jsou obaleny ochrannou kapsou z průhledné folie a jsou nádherné! Tmavě zelené, svěží, jen si na nich pochutnat! Jenže pak zpozorníme. Jsme přece v supermarketu, ne v zahradnictví.

5 adaptogenů, které na podzim dodají psychickou i fyzickou pohodu a harmonizují organismus

Pracovní stres a nezdravá životospráva, to jsou dva negativní faktory, se kterými se v současnosti potýká většina z nás. „Nestresuj se,“ je sice hezká rada, ale málokdo se jí dokáže řídit, na nějakou míru stresu totiž narazí v práci i v rodině každý. Žhavé to není ani s životosprávou. Většina lidí sklouzne k nějakým prohřeškům. Naštěstí jsou tu adaptogeny, rostliny, které nás chrání před stresem a pomáhají nastolit rovnováhu v organismu rozhozeném nevhodným životním stylem. Co od těchto bylinek můžete očekávat?

Nejlepší substráty pro bylinky

Jestli s pěstováním bylinek teprve začínáte, pak si možná lámete hlavu nad tím, jaký jim vlastně zvolit substrát. Bylinky jsou v tomto ohledu poměrně nenáročné, zvláště ty pocházející ze Středomoří, které jsou zvyklé na chudé půdy. Ovšem vy máte hned několik možností.

Saturejka horská – další bylinka vhodná do bylinkové zahrádky, ale i na okrasu

Jestli chcete kromě saturejky zahradní vyzkoušet i saturejku horskou, máte nejvyšší čas na to, abyste si ji teď na začátku podzimu zasadili. A proč stojí za to tuto bylinku vyzkoušet? Protože je nejen léčivá, ale i krásná a navíc v zahradě odpuzuje mšice!

Šalvěj bílá a novodobé vykuřování

Šalvějí existuje asi 900 druhů, přičemž u nás je nejznámější šalvěj lékařská. Ovšem seznámit se se šalvějí bílou, a potažmo s jejím využitím jako vykuřovadla, je přinejmenším zajímavé. A kdo ví, třeba některé poznatky využijete i u vás doma.

Jaké hnojivo zvolit na bylinky

Pokud pěstujete bylinky, pak se jistě občas zamýšlíte nad tím, zda jim nemáte přilepšit nějakým hnojivem. Tady jednoznačná odpověď neexistuje, protože každá bylinka je jiná a vyžaduje něco jiného. Pokusíme se vás alespoň nasměrovat tak, abyste si dokázali poradit.

Jak pěstovat olivovník

Ačkoliv se s olivovníky v přírodě setkáte pravděpodobně jen ve Středozemí, při troše péče jej můžete pěstovat i u nás. Jen dejte pozor na to, že olivovník nesnáší mráz, zatímco sucho, slunce a chudá půda mu nevadí.

Několik bylinek vhodných do mastí

Masti si můžeme vyrobit doma, a tak budeme mít po ruce čistě přírodní prostředek proti neduhům, které nás trápí. Nejdůležitější součástí mastí je masťový základ (který zakoupíme v lékárně) nebo sádlo (čisté vyškvařené) a pak samozřejmě bylinka podle potřeby. Do mastí můžeme přidávat i včelí vosk nebo pryskyřici.

Bylinky, které vám zaručí dlouhověkost

Ačkoliv sklony ke dlouhověkosti míváme především v genech, můžeme si pomocí některých bylinek (a také správného stravování, dostatku pohybu, spánku a odpočinku) náš život alespoň o trošku prodloužit.

Bylinky, které nám pomohou při překyselení organismu

Překyselení organismu se projevuje únavou, podrážděností, nespavostí a dalšími příznaky, které zpočátku můžete podceňovat anebo zaměňovat s jinou nemocí. Bohužel naše strava překyselení nahrává – jíme příliš mnoho cukrů a tuků, bílého pečiva, a naopak málo ovoce a zeleniny. Máte-li sami podezření na překyselení svého organismu, zkuste si jednoduchý test – zajděte si do lékárny a kupte si lakmusový papírek. Pokud je hodnota vaší moči pod 7,36 pH, pak se jedná o překyselení. Co s ním?

Bylinky podle horoskopu

Nemusíte být přímo zastánci ezoterických myšlenek, a přesto se vám mohou hodit znalosti bylinek podle horoskopu. Které bylinky se hodí pro vaše znamení a proč?

Bylinky na zvětšenou prostatu

Zvětšená prostata obvykle trápí muže po 50. roku věku. Nemusíte se však smířit s obtížemi, které vás čekají, ani není třeba hned vyhledávat lékaře. Existují totiž bylinky, které prostatě pomáhají.

Akné a jak jej přemoci pomocí bylinek

Akné jako kožní onemocnění trápí mnoho lidí od adolescentů až po dospělou populaci. Víte ale, jak si pomoci čistě přírodními prostředky?

Jak správně bylinky sbírat, sušit a skladovat

Když už se rozhodnete vyzkoušet bylinky místo léků, pravděpodobně budete také chtít bylinky sami sbírat, sušit a správně skladovat, aby se v nich zachovalo maximum prospěšných látek. Poradíme vám, jak na to.

Rýmovník – zapomenutá zázračná rostlina

S pojmem rýmovník jste se pravděpodobně ještě nesetkali, a přesto je to bylinka, která se dá docela dobře pěstovat v domácích podmínkách a využívá se hlavně – jak sám název napovídá – k léčení rýmy.

Vyrobte si tinkturu z tužebníku

Trápí vás často chřipka, horečka, nebo trpíte revmatickými bolestmi? Pak byste měli vyzkoušet tinkturu z tužebníku jilmového. Pár kapek vám pomůže při mnoha neduzích.

Vyrobte si popisky k bylinkám

Když máte bylinek na zahradě celou řádku, snadno se může stát, že si někdy nebudete jisti, o kterou bylinku se vlastně jedná. Zvláště na jaře, když bylinky teprve raší, je dobré vědět, kde se která bylinka nachází. Zkuste si vyrobit originální popisky k bylinkám, ať již nikdy neztratíte přehled.

Připravte se včas na zazimování bylinek

A je to tady zase. Rozhodování, které bylinky přeneseme domů a které ponecháme venku a jak je přitom zazimujeme. Ještě předtím byste neměli zapomenout na některé další činnosti.

Med ze smrkových výhonků opravdu pomáhá

Že jste ještě nikdy neslyšeli o medu ze smrkových výhonků? Tak pokud máte doma dítko, které často trpí průduškovým kašlem, pak zbystřete pozornost. Je to totiž výborný prostředek, který při pravidelném užívání opravdu pomůže a průduškový kašel zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Bylinky, které jsou vhodné pro miminko

Bohužel ani miminkům se nevyhýbají nemoci, a tak je potřeba jim ulevit. Průmyslově vyráběné léky až na výjimky nejsou určeny pro miminka a také by jim mohly uškodit. Naštěstí existuje řešení ve formě léčivých bylinek, které jsou šetrné ke zranitelnému dětskému tělíčku. Vyberte si z následujícího přehledu to, co pomůže právě vašemu děťátku!

Bylinky a těhotenství

Jste-li těhotná, pak se asi ptáte, jak je to s bylinkami a jestli je můžete používat i v jiném stavu. Odpověď není jednotná, protože některé bylinky se s těhotenstvím snášejí dobře a jsou samozřejmě lepší variantou než klasická léčiva, jiné však jsou v těhotenství nevhodné, a to zejména z toho důvodu, že by mohly nepříznivě ovlivnit plod/miminko.

Bylinky a porod

Na porod asi většina prvorodiček čeká s napětím, co jim to přinese. Věděly jste ale, že i porod si můžete ulehčit a zpříjemnit pomocí bylinek? Totiž i před porodem, v průběhu porodu a po porodu si některé potíže můžete samy odstranit bylinkovými prostředky.

Bylinky a kojení

Další problémy vám může po porodu přinést i kojení vašeho miminka. Většina žen sice začne kojit zcela spontánně a tvorba mléka je dostatečná, avšak přesto se vyskytují ženy, které mají problém s tvorbou mléka.

5 nejlepších bylinek na kašel

Kašel trápí v podzimním a zimním období převážnou většinu z nás. Obvykle se nejedná o závažnou nemoc, ale jistě mi dáte za pravdu, že je to velmi nepříjemné. A kdo by se nechtěl kašle zbavit navždy? Než sáhnete po lécích z lékárny, vyzkoušejte s námi těchto 5 bylinek a uvidíte, že kašel můžete vyléčit i přírodní cestou.

Bylinky pro všechny typy pleti

Každá žena má jiný typ pleti a tomu by měla uzpůsobit i výběr bylinek. Pokusíme se vám poradit pár bylinek pro každý typ, abyste si mohli zvolit tu pravou.

Vybavení na zpracování bylinek

Každý, kdo pěstuje nebo sbírá bylinky, ví, že je také potřeba je zpracovat, aby nám vydržely nejlépe přes celou zimu. Některé bylinky je lepší zamrazit, některé usušit. Co všechno k tomu ale potřebujeme?

X použití tea tree oleje, které se vám budou hodit každý den!

Jak tea tree oil používat Na pokožku - Je možné ho přímo nanášet na pokožku. Pokud máte citlivou pokožku, je potřeba olej nejdříve zředit základovým olejem – ne vodou, jelikož se na ni nenaváže jako na tuky. Inhalací - Pár kapek do aromalampy, difuzéru nebo vroucí vody.

Kombinace bylinek s ovocem

Sladce aromatická a lehce ostrá bazalka je skvělou kombinací s bobulovými plody, s ovocem z oblasti Středozemního moře nebo s letními plody s bohatou chutí.

Kurkuma – nejefektivnější nutriční doplněk

Kurkuma je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Tvoří součást koření kari a má tedy své místo v tradiční především indické kuchyni. Její součást kurkumín se používá jako přírodní barvivo do potravin. V této podobě se s ním můžete setkat jako s E100 a jedná se o takzvaně zdravé tedy přírodní „éčko“. E 100 se používá ve vanilkových pudincích, dezertech, jogurtech, sýrech, zmrzlinách, nealko nápojích a margarínech.

Které bylinky sbírat v srpnu

V srpnu mají některé bylinky největší sílu – jsou plné sluníčka a látky, které obsahují, jsou nejúčinnější. Najděte si čas na sbírání bylinek, které v srpnu kvetou, nebo se naopak sbírá jejich kořen, kam se ty nejúčinnější látky za celý rok nashromáždily.

Bylinky Orlických hor

Bylinky Orlických hor Pokud se vám zdá, že Orlické hory jsou příliš malým územím na to, aby tam rostly nějaké zvláštní, či dokonce endemicky se vyskytující bylinky, pak vás přesvědčíme, že tomu tak není. Pojďte...

Šťovík a co s ním? Informace v kostce.

Šťovík kyselý je vytrvalá bylinka, kterou najdeme zejména na vlhkých loukách. Listy sbíráme v květnu, když jsou mladé. Ale pěstovat šťovík můžeme i doma v květináči. A proč?

Léčivé účinky datlí

Datle známe asi všichni. Věděli jste ale například, že datlí existuje asi 300 různých kultivarů a že jsou velmi zdravé? Přečtěte si, na co všechno vám datle pomohou.

Fíky v kuchyni a v léčbě

Fíkovník je strom nebo keř, který může dorůstat výšky až 10 metrů. Jedná se o starou kulturní rostlinu, která se pěstovala již v období 3000 let před n.l. Dá se pěstovat i u nás a jaké účinky vlastně mají jeho plody na náš organismus?

Co léčí celer

Nemáte rádi celer pro jeho výraznou chuť a aroma? Tak to zpozorněte, protože se jedná o zeleninu, koření i lék v jednom. Již ve starověkém Egyptě byl celer používán nejen jako koření, ale hlavně jako afrodiziakum.

Citronová tráva

Citronová tráva je tradiční součástí asijské kuchyně, přidává se do čajů, ale i parfémů a dalších kosmetických přípravků. Lze ji však pěstovat i u nás? A jaké má zdravotní účinky? To se dovíte, pokud si přečtete náš článek.
černucha setá

Černucha setá aneb léčivý černý kmín

Ačkoliv černucha pochází z Indie a Středního východu, dá se pěstovat i u nás, a to jako okrasná letnička, která navíc na podzim dozraje do semen, jež se dají využít v kuchyni nebo jako lék.

Kdy rozhodně nepoužívat esenciální oleje

Esenciální oleje již nejsou doménou hippies, kteří mají rádi vůni patchouli. Alternativní a integrující medicína nebyla nikdy více oblíbená a stále více spotřebitelů hledá esenciální oleje na etiketách organických tělových mlék jako bezpečnější alternativu k nebezpečným syntetickým vonným látkám.

Není máta jako máta

Mátu zná jistě každé malé dítě, ale mát existuje několik druhů, a tak je dobré umět je od sebe rozeznat. Pusťte se s námi do dobrodružství okolo poznávání mát a uvidíte, že nebudete litovat.

Vzácný šafrán

Určitě znáte pořekadlo: Je toho jako šafránu. A myslí se tím, že je něčeho opravdu málo. Je tomu skutečně tak: šafrán je opravdu vzácné koření, a to již od starověku. Pojďme si o něm něco zajímavého povědět.

Libeček – trochu opomíjené koření

Libeček sice již dávno používaly naše babičky, avšak zdá se, že my jsme na něj trochu pozapomněli, protože pěstujeme spoustu jiných druhů bylinek a koření. Ale dejte libečku ještě šanci a zasaďte jej do své bylinkové zahrádky. Uvidíte, že vám přinese mnoho užitku a radosti.

Léčivý sléz

Kdo by neznal plazivé keříky s nafialovělými květy, které rostou hodně v zahradách, na loukách, mezích i při krajích lesů? Víte ale, co se sbírá a kdy a na jaké neduhy je tato bylinka dobrá?

Vyrobte si vlastní krém na ekzém

  Ekzém pochází z řeckého slova, které znamená šumění, bublina nebo vaření. Lidí, kteří jím trpí, vědí, že ekzém ani nevypadá, ani nepůsobí dobře. Musí existovat nějaké efektivní domácí prostředky na ekzém, jako opozice komerčních...

Esenciální oleje na depresi

Deprese je neuvěřitelně častá. Ve skutečnosti můžete být někdy blízko někoho každý den a ani nevíte, že on nebo ona trpí depresí. Existují však příznaky, které mohou signalizovat známky deprese, jako je únava, smutek, člověk je bez nálady, má nízký sexuální apetit, nízkou sebeúctu. Dále pak nemusí mít chuť k jídlu, cítí, že den nikdy nekončí a nikdy se nezapojí do aktivit svých přátel.

Mast na podrážděnou pokožku

Mast na podrážděnou pokožku je léčivá směs přísad, které vytvářejí mast používanou lokálně k uzdravení zánětu kůže, pálení, kousnutí hmyzem a jiná podráždění. Ve starověku se věřilo, že níže uvedená mast (známá také jako černá mast) zbavuje tělo zlých duchů, kteří způsobují onemocnění. Díky své prospěšné léčivé síle a vysoce antiseptickým vlastnostem však dnes opět získává na popularitě.

Příčiny a přírodní léčba rozmazaného vidění

Rozmazané vidění je velmi běžné. S příčinami od přírodního stárnutí až po mrtvici je však důležité zjistit, proč je vaše vidění rozmazané. Ve většině případů je příčina pravděpodobně běžná a léčebná – nebo se dokonce jedná jen o dočasnou změnu. V jiných případech může být prvním příznakem vážného zdravotního stavu nebo trvalého poškození zraku. Tím, že zjistíte, co je za vaším rozmazaným viděním, můžete získat odpovídající léčbu.

Zdravá lízátka z bylinek

Dělají vám vrásky všechna ta lízátka, která vaše děti vylízají během svého života? Tak jim připravte domácí variantu, ať máte pod kontrolou alespoň suroviny, ze kterých budou lízátka vyrobena.

Rozrazil rezekvítek

Nenápadná bylinka, která kvete od května do srpna, má léčivé účinky, o kterých možná ani nevíte. Nasbírejte si „bouřku“ (jak se jí lidově říká proto, že když ji utrhnete, bude prý pršet) a vyzkoušejte naše léčivé prostředky.

Proč sbírat vlčí mák

Vlčí mák již na některých místech kvete, i když jeho pravá sezóna začíná v červnu, a tak vám poradíme, proč si jej nasbírat. Vydejte se na sběr s dětmi a uvidíte, že je to bude bavit.

Pěstujeme majoránku na zahrádce

Jistě vaše babička pěstovala majoránku, ale vy už jste zapomněli, jak to dělala. Připomeneme vám některá pravidla, aby se vám majoránka skutečně povedla a abyste jí sklidili co nejvíce.

Mast na unavené svaly a klouby

Jistě máte občas unavené svaly z práce na zahradě nebo ze sportu a občas vás pobolívají klouby. Vyzkoušejte domácí mast, která vám od bolestí pomůže přírodní cestou.

Jak pěstovat plicník lékařský na zahrádce

Plicník roste původně na krajích lesa a na pasekách, ale vypěstovat si jej můžete i doma na zahrádce. Vyplatí se to, protože z plicníku můžete sbírat květy i listy a obojí použít zejména při nemocech dýchacích cest.

Bylinky do polévky

Ačkoliv by se mohlo zdát, že polévky patří jenom k zimnímu období, opak je pravdou. Polévky zasytí i na jaře a v létě, a v těchto obdobích se mohou stát dokonce i hlavním jídlem. Použijte na vylepšení polévek následující bylinky, abyste docílili jiné a zvláštní chuti.

Bylinkové grilovací omáčky

Sezóna grilování je již v plném proudu, a tak nezbývá než si ke grilovanému masu nebo zelenině vyrobit i vlastní grilovací omáčky. Ty naše jsou nejen dobré, ale i zdravé, protože každá z nich obsahuje alespoň jednu bylinku.

Domácí suchý šampon

Kolikrát už se vám stalo, že jste někam spěchali a rychle potřebovali umýt vlasy? Vhodným způsobem pro tento problém je použití suchého šamponu. Suché šampony jsou velmi výhodné, protože je můžete vzít s sebou...

Příčiny a přírodní léčba rozmazaného vidění

Rozmazané vidění je velmi běžné. S příčinami od přírodního stárnutí až po mrtvici je však důležité zjistit, proč je vaše vidění rozmazané. Ve většině případů je příčina pravděpodobně běžná a léčebná – nebo se...
mandlový olej

Zbavte se kruhů pod očima pomocí mandlového oleje

Přemýšleli jste, jak zakrýt tmavé kruhy pod očima? Jedním z tajemství mohou být různé druhy očních make-upů a korektorů. Takový korektor na kruhy pod očima je forma make-upu, která má obvykle podobu husté tekutiny a slouží k zakrytí skvrn a nedokonalostí. Je to skvělý způsob, jak zakrýt tmavé kruhy pod očima a současně také akné.