Libeček lékařský

Libeček lékařský Autor obrázku: 4028mdk09 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Libeček lékařský (Levisticum officinale) je vytrvalá rostlina, která může podobně jako celer nebo andělika dosáhnout výšky až 1,5 metru. Má neocenitelné zdravotní přínosy.

Léčivé účinky

  • Poskytuje úlevu od kašle, bolesti břicha a srdečních problémů.
  • Působí jako lék na jaterní problémy.
  • Používá se ke snížení plynatosti a k léčení kolik u dětí.
  • Tradiční bylinná medicína považuje libeček za účinný při léčbě ledvinových kamenů.
  • Působí jako přírodní čisticí prostředek krve.
  • Vhodný pro zmírnění projevů alergií.
  • Uvolňuje a vylučuje hlen z dýchací soustavy.

Použití a přípravky

V Evropě se pěstuje desetiletí pro výrobu esenciálních olejů. Charakteristické vlastnosti těchto olejů jsou: karminativní, diaforetická, diuretická, expektorantní, stimulující a žaludeční. Jako takový ho můžeme použít pro velké množství zdravotních potíží.

Ve své původní, čerstvé formě se používá do salátů, polévek, omáček, na ozdobu hotových pokrmů.

Semena a olej z nich se používají jako ochucovadlo v cukrárnách a likérech, ale také v parfémech, mýdlech a krémech a jako aroma pro tabákové výrobky.

O libečku

Libeček pochází ze středomořské oblasti jižní Evropy a Malé Asie a roste po celé střední a jižní Evropě, částech Británie, východní USA a jihozápadní Asie. Nejlépe roste ve slunečných a částečně zastíněných místech, ve vlhké, dobře odvodněné půdě bohaté na humus. Libeček preferuje půdu o rozsahu pH 5 – 7,6.

Je příbuzný s rostlinami jako je kopr, angelika, mrkev, celer a petržel a sdílí jejich charakteristickou aromatickou vůni a chuť. Libeček má zelené, dlouhé, ostré ploché listy a žlutavou, pryskyřičnou šťávu. V létě se objevují bledě žluté květy.

Případné vedlejší účinky

Ačkoli je libeček považován za bezpečnou bylinu, mohou nastat příležitostné alergické reakce. Užívání ve větším množství v době těhotenství či onemocnění ledvin se nedoporučuje.