Kostival lékařský

Česky:  

Kostival lékařský
Latinsky:  

Symphytum officinale
Slovensky: 

Kostihoj lekársky

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá bylina vhodná jako podpora při zánětlivých onemocněních.

kostival lékařský
Česky: Kostival lékařský, Latinsky: Symphytum officinale, Slovensky: Kostihoj lekársky

Léčivé účinky

  • Pomáhá při kašli.
  • Pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích.
  • Hojí popáleniny a jiná kožní poranění.
  • Podporuje regeneraci tkáně.
  • Ulevuje při zánětech kloubů.

Použití a přípravky

Používá se kořen (Radix symphyti, Radix consolidae), někdy list (Folium symphyti). Kostival se užíval také v zubním lékařství, kostivalového nálevu lze použít k potírání dásní při paradentóze.

  • Hřejivé bylinné mazání s kostivalem, Koňská mast, je unikátní masážní přípravek. Ulevuje při bolestech kloubů, svalů, páteře a pomáhá i s revmatickými potížemi.
  • Rašelinový balzám s extraktem mj. z kostivalu zaručuje široký a silný účinek, například při svalovém přetížení.
  • Kapky s kostivalem Audiron pomáhají při zánětech středního ucha a při celkových problémech s ušima. Má antibakteriální a antivirové účinky, takže funguje i na opary.

O kostivalu lékařském

kostival lékařský účinkyKostival lékařský (Symphytum officinale) je vytrvalá statná bylina až 1 m vysoká s vícehlavým řepovitým oddenkem, uvnitř bělavým a na povrchu černým (proto se mu říká „černý kořen“). Je rozšířený v Evropě, u nás častý v příkopech, v křovinách u potoků a řek, ve vlhkém houští a na vlhkých polích. Kvete od května do července.

Rostlina obsahuje hlavně slizové látky, silice a třísloviny, alkaloid symfytocymoglosin, konsolidin, konsolicin, dále allantoin, asparagin, organicky vázaný vápník aj. Celková chemická analýza kostivalu však nebyla dosud provedena.

Ovlivňuje krevní oběh a působí projímavě. Použije-li se zevně, zmírňuje bolesti a podporuje regeneraci tkáně a hojení ran. Hlavně se však používá ve formě obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, dně, pří chronických onemocněních kloubů a kostí, při zánětech svalových a šlachových pouzder, při křečových žilách, zvláště pak při otevřených městkách a bércových vředech.

Dříve se užíval hlavně při zlomeninách, asi pro velký obsah organicky vázaného vápníku a příznivý vliv allantoinu. (Známá lidová mast na zlomeniny byla vyrobena z nastrouhaného kořene syrového kostivalu, z oddenku nátržníku a koňského tuku).

Kontraindikace:

Přítomnost vysoké koncentrace specifických alkaloidů v rostlině činí kostival potenciálně toxickým, zejména je-li nesprávně používán. V současné době je platí například v Polsku úplný zákaz používání této rostliny pro léčebné účely. V mnoha jiných zemích je pak kostival povolen výhradně pro externí použití, nikoli pro orální. A je k tomu dobrý důvod: pyrolizidinové alkaloidy mohou mít vysokou toxicitu pro tělo a jejich dlouhodobá konzumace může způsobit postupné poškození jater; fibrózu, zvětšení buněk, stejně jako přerůstání tkání v žlučovodech. To může vést k nevratným změnám a cirhóze. Nikdy tedy kostival neužívejte vnitřně! Neužívejte v případě přecitlivělosti.

Domácí recepty

  • Odvar (z knihy Rostliny v domácí lékárně (MF, Praha 1973): 2 lžíce sušeného drceného kořene na 0,5 l vody – vaříme 15 minut na střední sílu plotny, poté odstavíme a necháme 15 minut stát, scedíme, osladíme medem a pijeme teplý proti kašli.
  • Mast (z knihy Rostliny v domácí lékárně (MF, Praha 1973): 1 lžičku na prášek rozdrceného kořene rozetřeme se 3 lžícemi sádla nebo borové masti, poté přidáme trochu teplého včelího vosku a používáme ke zmírnění bolestí.
foto: amortize, Nuuuuuuuuuuul
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty