Kopr vonný

Česky:  

Kopr vonný
Latinsky:  

Anethum graveolens
Slovensky:  

kôpor voňavý

Kopr je jednoletá bylina, která má rýhovanou šedozelenou lodyhu a mnohonásobně zpeřené listy. Je také velmi oblíbená v české kuchyni.

kopr vonný
Česky: Kopr vonný, Latinsky: Anethum graveolens, Slovensky: kôpor voňavý

Léčivé účinky

  • Má močopudné vlastnosti.
  • Tiší zažívací problémy a kašel.
  • Pomáhá při problémech se spánkem a s bolestí hlavy.
  • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv.
  • Pomáhá při žaludečních potížích a ulehčuje žaludeční trávení.

Použití a přípravky

Kopr se používá jako koření či jako zelenina. K užitku se využívá celá rostlina jak nať, listy či zralé nebo nezralé semeno. Koprový čaj je vhodný pro tišení zažívacích potíží. Taktéž je doporučován pro léčbu onemocnění ledvin, protože má močopudné vlastnosti. Koupel s koprovými semeny posiluje tvorbu nehtů. Žvýkání kopru má vliv na sladší dech. Spálená semena kopru by měla brzy zahojit poškození či odření kůže.

  • Korolen s koprem má širokospektrální regenerační účinky pro posílení imunitního systému.

O kopru vonném

kopr vonný účinkyKopr vonný (Anethum graveolens) kvete od června do září a má žluté mnohonásobně složené květy. Celá rostlina má výraznou vůni. Původ kopru je ze západní Asie a Středozemí. Již Karel Veliký nařídil pěstování kopru na svých statcích. V dnešní době je pěstován jako koření a zelenina.

V kuchyni lze kopr použít jako dochucovadlo pokrmů, např. k rybách či k dochucení zeleniny. Další využití kopr nalézá při zavařování okurek. Již od starověké říše se kopr používá pro bolení hlavy či pro rozšiřování cév. Římští gladiátoři používali potěr z kopru pro posílení svalů v boji, což později začali používat i atleti.

Kopr nebyl vždy používán jako bylina či zelenina, ale již v dávných dobách ho rolníci používali při placení daní.

Domácí recepty

  • Omáčka: Na přípravu koprové omáčky je nejprve potřeba nasekat kopr na jemné kousky. V kastrolu si připravíme pomocí rozpuštěného másla, oleje a hladké mouky světlou jíšku. Do této jíšky vmícháme nasekaný kopr. Do koprové jíšky prudce vlijeme připravený vývar. Poté vše vaříme a mícháme, dokud se nerozpadnou všechny hrudky. Po dostatečném rozmíchání vlijeme smetanu a vmícháme zbylý kopr. Nakonec omáčku dochutíme solí, pepřem, třtinovým cukrem a octem dle potřeby. Koprovku podáváme nejlépe s domácími houskovými knedlíky.
  • Nálev: Koprový nálev se používá proti zvracení. Na jeho přípravu je zapotřebí 2 kg kopru, které přelijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Pijeme šálek 3x denně.
foto: cat_collector, Matt Lavin
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty