Co nevíte o kontryhelu

kontryhel

Český název kontryhel vám toho příliš neřekne, ovšem slovenská alchemilla už alespoň trochu napoví. Přesně tak, ve středověku byl kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) oblíbenou rostlinou alchymistů, ale uplatní se i v lidovém léčitelství – a na spoustě dalších míst. Pojďme si teď tuhle jedinečnou bylinku představit trochu blíže!

Nahlédnete-li do starých bylinářů, budete překvapeni, kolik různých označení tahle nenápadná rostlina nese: husí nožka, nebeská rosa, lví tlapa, ženský plášť nebo sukénka panenky Marie. Zvláště poslední dvě hovoří o jeho významu nejlépe – pomáhá totiž ze všeho nejvíce při ženských obtížích.

Proč vlastně alchemilla?

Věřte tomu nebo ne, zajímavě tvarované listy kontryhelu byly podle středověkých alchymistů nadány zvláštní mocí. Když jste jim šikovně pomohli a ve správný čas posbírali kapky vody, ulpělé na nesmáčivých listech, mohla vám tahle tekutina proměnit obyčejný kov na zlato. A když se k tomu všemu přimíchalo ještě pár dalších tajných ingrediencí, mohli jste získat perfektní elixír mládí. A aby toho nebylo málo, z květů bylo v minulosti získáváno i světležluté barvivo.

Roste všude okolo nás, stačí se jen dívat

Dnes samozřejmě víme, že nic z toho není pravda, přesto se však vyplatí po kontryhelu poohlédnout. Vypadá nenápadně, často se ukrývá ve vyšší trávě nebo jetelině, ale poznáte ho snadno. Listy kulatého tvaru jsou jakoby vyskládány do polovějířku s výraznými žebry. Mají modrozelenou barvu a celé je pokrývají jemné stříbřité chloupky. A mohou se chlubit i jemnou voskovou vrstvičkou na povrchu, jež umožňuje rostlině zachycovat vláhu ulpívající na listech. Déšť nebo rosa se proto na listech kontryhelu zrcadlí mnohem déle, než v okolní trávě. V létě je pak vítaným rozlišovacím znakem i jemné hvězdicovité květenství, v podobě  žlutozelených soukvětí, vyrůstajících na dlouhých holých stoncích.

Jeho původní domovinou jsou severnější části Evropy, ovšem velmi rychle zdomácněl i u nás. Roste zejména na vlhkých stinných místech, jako jsou okraje lesů a luk, říční břehy, málo využívané cesty apod. Ale zalíbilo se mu na pravidelně zavlažovaných trávnících, kde tvoří vítaný prvek pro všechny zástupce drobného hmyzu, kteří ho využívají jako zdroj stínu, napajedlo i zdroj chutného nektaru. Vykvétá od června až do září. Období sběru se tak pohybuje těsně před tímto termínem.

Proč si oblíbit kontryhel?

Mladé lístečky se skvěle hodí do salátů či polévek. Vyzkoušejte je, mohou vám nabídnout vysoký obsah vitamínu C, třísloviny, hořčiny, esenciální oleje, kyselinu salicylovou, fytosteroly a minerály. Ze zdravotních účinku se pak do popředí staví zejména ty:

  • astringentní (stahující tkáň),
  • analgetické (zmírňující bolest),
  • močopudné,
  • hojivé,
  • posilující dělohu,
  • protizánětlivé,
  • uklidňující
  • a zastavující krvácení.

Kontryhel jako ideální ženská bylinka

Asi nejznámější vlastností kontryhelu je pozitivní působení proti menstruační bolesti a při regulaci periody. Působí na dělohu mírně svíravě a dokáže pomalu a nenásilně zmírnit intenzitu krvácení i délku trvání menstruace. Poradí si i s menstruačním krvácením mimo pravidelné období, endometriózou apod.

Nejde jen o tvrzení několika babek kořenářek. Na téma léčivých vlastností kontryhelu bylo zaměřeno i několik odborných studií, zabývajících se menstruací u dívek i dospělých žen, nepravidelným či příliš silným menstruačním krvácením apod.

Pozitivní účinky byly zaznamenány už do 3-5 dnů od požití prvního šálku kontryhelové kúry. Mnohem jistější je však užívání bylinných preparátů z této léčivé bylinky 10-15 dní před příchodem menstruace.

V gynekologické oblasti se kontryhel používá zejména jako čaj, nebo odvar pro vnější omývání při takových problémech, jako jsou výtoky nebo vaginální záněty.

Kontryhel v těhotenství – nemůže uškodit?

Dříve byl doporučován jako skvělá bylinka během gravidity, působící pozitivně na zdraví matky i dítěte. Dnes však okolo jeho využití v této oblasti vyvstala řada otázek a dohadů. Nicméně žádné negativní stránky zjištěny nebyly, proto je i dnes kontryhel bylináři používán jako ideální bylinka pro regulaci a rovnováhu ženského pohlavního ústrojí v prvních měsících těhotenství. Ve třetím trimestru je pak ideální též – na podporu a posílení dělohy a pro lehčí porod. A uplatní se i v šestinedělí, tehdy zase pomůže se stáhnutím dělohy do jejího původního tvaru (pomáhá především s bolestivým zavíjením dělohy u vícerodiček) a její rychlou regenerací.

Měli byste vědět: kvůli stimulačnímu účinku kontryhelu ho někteří lékaři nedoporučují v prvních třech měsících těhotenství vůbec. Pozor by si měly dát zejména ženy, jejichž těhotenství je z jakéhokoliv důvodu rizikové, nebo které v minulosti prodělaly potrat nebo předčasný porod.

Kontryhel jako skvělý pomocník při hojení ran

Díky vysokému obsahu taninů (tříslovin) může kontryhel napomoci i při rychlejším stahování a hojení ran. Dokáže tlumit bolestivost a urychluje regeneraci všech vrstev zasažené tkáně. Je ideální zejména na menší poranění (modřiny, odřeniny, řezné ranky apod.), kde stačí tinkturou nebo ovarem potírat zasažená místa. V sezóně je také možná přímá aplikace listů – stačí je lehce promnout nebo podrtit mezi prsty a přichytit na postižené místo obvazem.

Pozitivní účinky kontryhelu ještě nekončí

Myslíte si, že už víte všechno? Pak má pro vás kontryhel v zásobě ještě pěkných pár překvapení! Například ho často najdete jako cenný komponent v krémech  a přípravcích proti akné, lupénce nebo ekzémům. Zjemňuje suchou a drsnou pokožku a dodává jí vláčnost.

Odvar z kontryhelu lze použít i jako léčivý přípravek při krvácení dásní, kloktadlo při aftách a ústních vředech a výplach při bolestech v hrdle.

A nedají na něj dopustit ani lidé, trpící onemocněním zažívacího traktu. Zejména proti průjmu a krvavé stolici mohou jeho svíravé účinky skvěle pomoci.

Jak užívat kontryhel obecný

Pro medicínské využití jsou určeny nadzemní části kontryhelu obecného (listy, stonky, květy). Jestliže si chcete léčivou nať zajistit sami, sbírejte ji za slunných letních odpolední, ideálně ještě před vykvetením rostliny. Ovšem pokud se vám to nepodaří, nezoufejte. Jednoduše nasbírejte listy i květy zároveň a opatrně usušte na stinném místě s proudícím vzduchem.

Během slunečních dnů má bylinka nejvíce účinných látek, zejména tříslovin a vitamínu C. Rozhodně se tedy vyplatí vyhlédnout si pro sběr optimální podmínky. Nejčastěji se ze sušených listů kontryhelu připravuje odvar. Ten lze užívat vnitřně jako čaj i zevně jako kloktadlo, výplach či prostředek k potírání ran.

Kontryhel obecný – recepty

Olej, odvar a čaj – tihle svatou trojici využijete v domácí lékárničce rozhodně nejčastěji. Příprava těchto léčebných prostředků není nijak časově ani finančně náročná. Máte-li dobrý základ v podobě perfektně usušené nati, sesbírané v tu pravou denní dobu, máte už skoro vyhráno.

Kontryhelový čaj – recept

Čaj z kontryhelu obecného nepotřebuje přesné odvažovaní ani pečlivě hlídanou teplotu vody. Stačí odsypat pět gramů sušených listů (nebo celých natí) a zalít šálkem vroucí vody. Aby se všechny účinné látky dokonale uvolnily, potřebují čas. Dopřejte proto kontryhelovému čaji 10-15 minut louhování. Poté sceďte a vypijte. Čaj lze popíjet během celého dne, a to v množství tři šálky denně.

Pokud si chcete připravit odvar na celý den, použijte 10 gramů kontryhelu, zalijte horkou vodou a vylouhujte velmi krátce – pouhou půlminutu. Nať lze zalévat opakovaně podle potřeb, nápoj je navíc svěžejší a chutnější.

Čaj lze bez přerušení užívat až tři měsíce nebo ho popíjet přibližně 10-15 dní před příchodem menstruace. U takového modelu není délka jeho použití nijak omezená. Jestliže vám pomáhá, pijte ho bez obav i řadu let.

A jak je to s přidáváním mladých listů do zeleninových salátů? Jejich množství není omezeno ani tak nežádoucími účiny, jako spíše jejich chutí – i ty mladé totiž obsahují značné množství tříslovin, takže mohou pokrmu dodat nepříjemně hořkou chuť. Používejte je tedy s mírou a dobře ochutnávejte. Uplatní se spíše nasekané na menší kousky než-li v celku. Část hořkosti jim pak vezme spaření v horké polévce nebo omáčce. Taková jídla mohou bez obav konzumovat i malé děti. Koneckonců, kontryhel je bylinkou vhodnou i pro období kojení, trocha čerstvých listů v jídle, určeném pro nejmenší, tak rozhodně nevadí.

Kontryhelový olej – recept

Na jeho výrobu budete potřebovat měsíc, pak se však uplatní jako skvělá první pomoc při potírání ekzémů, lupénky, vyrážek, ale i drobných poranění či modřin a podlitin. Stačí vzít menší lahvičku z neprůhledného skla a napěchovat ji co největším množstvím listů. Ideální jsou čerstvé, ale uprostřed zimy mohou být i sušené. Zalijte je olejem tak, aby byly všechny 100% ponořené. Pokud některé vyčnívají nebo dokonce plavou, bez milosti je odeberte pinzetou. Mohly by chytit plíseň a snadno znehodnotit celu várku oleje.

Jako nosné médium lze použít jakýkoliv panenský olej lisovaný za studena, ovšem nejlépe takový, jež nemá žádné výrazné aroma – například ricinový. Lahev dobře uzavřeme a necháme v temnu a chladu měsíc odpočívat. Poté kontryhelový olej přecedíme přes gázu a můžeme používat. Ve spíži vydrží bez obtíží i dva roky, budeme-li stále dbát na jeho pečlivé uzavření a chránit ho před slunečním světlem, jež by mohlo způsobit oxidaci některých biologicky cenných látek.

Kontryhelová tinktura – recept

Budete potřebovat 70% alkohol a opět trochu trpělivosti. Na půl litru tinktury budete potřebovat 50 gramů sušených listů kontryhelu nebo 230-240 gramů těch čerstvých. Dobře zalijte alkoholem a opět hlídejte, aby byly všechny část bylinky plně ponořeny. Nechte louhovat dva týdny, ale připravte si kalendář a každé dva dny tinkturu z kontryhelu dobře protřepejte. Poté přeceďte a užívejte zevně jako skvělý prostředek proti kožním onemocněním a neduhům.

Nežádoucí účinky kontryhelu

Z dlouhodobých studií vyplývá, že kontryhel žádné významné vedlejší účinky nemá. Je-li užíván podle návodu, není třeba dopřávat organismu delší pauzu na zotavení, jako tomu bývá u jiných bylinek. Během prvních tří měsíců je jeho užití diskutabilní a mělo by se odvíjet od porady s lékařem. Naopak během kojení jde o bylinku zcela neškodnou.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here