Jak si doma vyrobit měsíčkovou mast?

  Měsíček lékařský je nádherná květina, která je po celém světě známá jako mocná léčivá rostlina. Rychle roste ve většině klimatických podmínek a snadno se sama vrací rok co rok. Většina lidí se shoduje, že je lepší nechat růst měsíček sám o sobě, než jej sadit a pěstovat uměle. Pokud máte to štěstí a měsíček vám doma roste, určitě jste už přemýšleli o tom, jak jej zužitkovat.

Zdravotní přínosy měsíčku lékařského

Ještě před tím, než se dostaneme k výrobě měsíčkové masti, bylo by dobré dozvědět se, čím je tato rostlina tak výjimečná a proč je tak běžná ve velkém množství přírodních kožních přípravků. Calendula officinalis je protizánětlivá, antivirová, protiplísňová, antimikrobiální a adstringentní rostlina. Všechny tyto věci dohromady z ní činí silnou rostlinnou léčbu. Nejčastěji se používá na malé škrábance, oděrky a popáleniny, ale také na vyrážky a kousnutí hmyzem. Měsíček zjemňuje pokožku, a proto může pomoci zmírnit suchost, praskliny a svědění. Z tohoto důvodu se často prodává v krémech, mastech i gelech.

Jak si vyrobit měsíčkovou mast?

Jedním z nejlepších způsobů, jak měsíček zužitkovat, je právě výroba domácí měsíčkové masti. Výroba je jednoduchá a vyžaduje jen malé množství přísad:

  • Budete potřebovat sušené květy měsíčku lékařského. Tyto květy se dají zakoupit, nebo si je můžete nasušit, pokud máte vlastní zásobu těchto květů.
  • Další surovinou je olej – vystačíte si s organickým olivovým olejem, vhodný je ale také panenský kokosový olej nebo sladký mandlový olej – oba mají blahodárné účinky na zdraví kůže. Je vhodné tyto oleje také kombinovat.
  • Včelí vosk – čím více včelího vosku, tím bude výsledná mast tvrdší – což se hodí zejména na léto.
  • Esenciální oleje – tyto oleje mohou být vhodným doplňkem, jejich přidání je ale zcela na vás. Do měsíčkové masti se hodí například levandulový esenciální olej.

Měsíčková mast – postup

  1. Nejprve je třeba připravit si měsíčkový olej: rostliny ale musí být dobře usušené před tím, než je namočíte do oleje dle vašeho výběru (olivový, kokosový…). Postup je velmi jednoduchý – bylinky dejte do nádoby a zalijte je olejem. Promíchejte lžící a snažte se zbavit co nejvíce vzduchových bublin. Poté postavte za okno na teplé slunné místo. Po několika týdnech slijte a tekutinu budete dál zpracovávat.
  2. Změřte si objem slitého měsíčkového oleje. Na 150 ml budete potřebovat 30 g včelího vosku (poměr můžete libovolně měnit podle svých preferencí).
  3. Olej dejte do kovové misky a pomalu zahřívejte ve vodní lázni (kovovou misku s olejem umístíte na hrnec s vodou, který necháte vařit). Do teplého oleje přidejte včelí vosk. Občas promíchejte.
  4. Když je včelí vosk rozpuštěný, je čas přidat esenciální olej – 10-20 kapek na 150 ml měsíčkového oleje. Tento krok můžete vynechat.
  5. Slijeme do nádob a před použitím necháme vychladit.

Měsíčkovou mast můžete používat každý den, ať už máte suché ruce, obličej nebo třeba nohy. Měsíčková mast je velmi dobrá také na popraskané rty i na masáže. Má zlatavou barvu a příjemnou vůni, což jsou vlastnosti, pro které si ji zamilujete.   bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here