Vypěstujte si vlastní vavřín ušlechtilý též známý jako bobkový list

Vavřín ušlechtilý nese snad nejznámější koření na celém světě – bobkový list. Tento vždyzelený strom nebo keř pochází ze Středomoří. A ačkoli může vavřín vyrůst do vysokého stromu, jeho růst je možné omezit častým prořezáváním nebo uzavřením do nádoby, ve které bude růst. Vavřín roste pomalu, ale jeho pěstování je jednoduché.

Jak vavřín vypadá?

Atraktivní listy této rostliny jsou pěkné na pohled a také velmi užitečné jako koření. Svůj stromek můžete ořezat do nejrůznějších tvarů. Na jaře nese vavřín žluté květy, které se na podzim přemění na fialové bobule. Časté prořezávání však bude znamenat méně květin a bobulí.

Tmavě zelené listy jsou velmi voňavé, zvláště když jsou vysušeny. Jako koření se sušené listy rozdrobí, rozdrtí nebo se užívají vcelku do nejrůznějších kuchyňských pokrmů. Listy vařením příliš neměknou, a proto je před jídlem z pokrmu vyjímáme. Listy se také používají k přípravě věnců a girland.

Vavřín je také používán jako tradiční léčivá rostlina na nemoci, jako jsou bolesti uší, revmatismus a využívá se také jako odpuzovač hmyzu. Některým lidem ale může naopak způsobit podráždění kůže.

Botanický název

Laurus nobilis

Pěstování – podmínky

Vavřín ušlechtilý má rád teplejší klima, proto je třeba ho v našich podmínkách na zimu přenést dovnitř. Má rád plné sluneční záření s odpoledním stínem. Pokud roste bez zastřihávání, může dorůst výšky až 18 metrů. Pokud je vavřín pěstován v nádobě a je pravidelně prořezáván, neroste do takových rozměrů. Obvykle můžete svůj strom udržet ve výšce 180 cm.

Doba sklizně

Vavřín začíná kvést v polovině jara. Nicméně, stromy nepěstujete pro jejich květy, spíše kvůli jejich listům. Ty můžete začít sklízet, když je váš strom veliký aspoň 50 cm, ale mezitím můžete vždy použít prořezané listy. Dokonce i listy, které suché spadnou ze stromu, jsou stále voňavé a použitelné.

Použití bobkového listu

Vavřín se v České republice používá zejména jako základ polévek a dušených jídel, taktéž v omáčkách. Ve Středomoří je známá jeho kombinace s rybami, jehněčím a rajčatovými omáčkami. Bobkový list můžete použít všude tam, kde chcete jemnou, zemitou chuť. Do hrnce přidejte vždy jen jeden nebo dva listy. Větší množství by mohlo pokrm příliš převonět.

Navrhované odrůdy

Laurus nobilis, pokud plánujete používat ho k pěstování pro vaření. V rámci vavřínu ušlechtilého (Laurus nobilis) existuje ale ještě několik poddruhů, které se mohou pěstovat – jsou záležitostí osobního vkusu:

  • Laurus nobilis „Angustifolia“: Má úzké listy.
  • Laurus nobilis „Aurea“: Nové listy jsou žluté.
  • Laurus nobilis „Undulata“: Okraje listů jsou zvlněné.

Tipy na pěstování

Pěstovat ze semínka nebo koupit rostlinku? Pěstování vavřínu ze semínka může být velmi obtížné a růst je velmi pomalý, proto je lepší zakoupit si rostlinku. Pokud začnete pěstování ze semínka, počítejte s tím, že až šest měsíců si budete muset počkat, než semínko vyklíčí.

Půda: Vavřín není příliš specifický na půdu a může tolerovat pH půdy od 4,5 do 8,3. Důležité je ale mít dobře odvodnou půdu.

Vysazování: Zasaďte svůj stromek do stejné hloubky, jako byl zasazen do původní nádoby. Kořeny jsou mělké a během sucha je nutné časté zavlažování.

Pěstování v nádobách: Vavřín ušlechtilý je lepší v našich podmínkách pěstovat v nádobě, kterou v zimě přenesete do interiéru. Umístěte ho na okno, kde bude mít dostatek světla, případně trochu sluníčka. Rostlina nemá ráda vystavení tepla ze spotřebičů ani průvan. Tato rostlinka sice roste pomalu, za to vám ale může vydržet celá desetiletí.

Chcete-li velikost svého vavřínu kontrolovat, použijte malou nádobu. Jen se ujistěte, že má dostatečně velkou základnu, aby se strom ve větru nepřevrhnul. Šedesáti centimetrová nádoba by měla stačit pro stromek o velikosti asi 180 cm.

Pečování o stromek

Prořezávání: Prořezávání je největší částí údržby. Vavřín je důležité kontrolovat jak kvůli kontrole velikosti, tak také kvůli vytvoření okrasného stromu. Obvykle se provádí na jaře, protože začíná nový růst.

Hnojení: Vzhledem k tomu, že vavřín roste velmi pomalu, nevyžaduje velké množství hnojiva. Avšak rostliny v nádobách potřebují nějaké doplňkové hnojivo. Vhodné je vyvážené organické hnojivo, které pomáhá obnovovat mělké kořeny. Stromy vavřínů, které rostou přímo v zemi, nepotřebují časté hnojení. Hnojení jednou na jaře by mělo stačit.

Zálivka: Vavřín je tolerantní k suchu, ale oceňuje pravidelné hluboké zalévání. Vždy nechte půdu vyschnout, aby kořeny nezačaly hnít. Ale nenechávejte jej bez vody příliš dlouho.

Škůdci a problémy

Většinou je vavřín bez škodlivých organismů. Ve skutečnosti se často používá k odstranění škůdců z jiných rostlin a místností. Nicméně červci mohou položit vajíčka na listy – do řady s bavlněným chmýřím. Pokud vidíte dva listy, které se zdají být přilepené, jemně je odloupněte a odstraňte vejce nebo larvy.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here