Byliny na pomoc s podráženým žaludkem, trávicími potížemi a dalšími žaludečními problémy

Fresh Mint Isolated on White
Zdroj foto: envato

Bylinky na žaludek: Stres, nezdravý jídelníček, špatné stravovací návyky, to vše má vliv na náš žaludek. Ten se pak ozve a dává najevo svou nelibost. Prozradíme, které byliny si poradí s podrážděným a bolavým žaludkem.

kakost
Zdroj foto: commons.wikimedia.org Kakos

Kakost skvrnitý zklidňuje trávicí trakt

Kakost skvrnitý patří mezi zapomenuté léčivky. Roste v parcích, zahradách, na lukách i podél cest a vodních toků. Sbírat lze kvetoucí i nekvetoucí nať či pouze květy. Léčivý účinek mají i kořeny, ale musí se vyrýt ještě před rozkvětem rostliny. Kakost zklidňuje trávicí trakt. Pomůže ovšem i při průjmu. Bylina je vhodná i při zánětu močových cest a zevně na hemoroidy, podrážděnou kůži a jiné kožní problémy.

mata
Zdroj foto: envato

Máta se používá už od starověku

Máta peprná patří mezi nejznámější byliny. Dá se pěstovat na zahradě i doma v květináči. Je nejen dobrým dochucovadlem pokrmů a nápojů, ale využívá se i jako léčivka na přípravu čaje, kloktadla, tinktury či masti. Použít se dá čerstvá i sušená nať. Máta podporuje trávení a zklidňuje podrážděný žaludek, mírní křeče ve střevech i svalech. Máta ovšem pomůže i při bolesti hlavy. Zevně díky chladivému účinku zklidňuje pokožku a působí proti otokům.

zeměžluč hořká
Česky: Zeměžluč hořká Latinsky: Centaurium erythraea Slovensky: Zemežlč menšia

Zeměžluč pomůže se špatným trávením

Kdysi se věřilo, že rostlina chrání před čarodějnicemi. Každopádně dodnes je zeměžluč léčivkou, která pomáhá nejen při nechutenství, ale také při pálení žáhy a obecně při špatném trávení. Bylina povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv. Je doporučována i při diabetu a chorobách jater a žlučníku. Ze sušené byliny se připravují čaje a tinktury. Zeměžluč roste na pasekách, travnatých lesních stráních, mezích, vřesovištích i podél lesních cest.

pelynek
Zdroj foto: pixabay

Pelyněk pomůže tělu i duši

Pelyněk je známou bylinou. Ví se o něm, že zlepšuje trávení, urychluje metabolismus, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, žlučníku a jater. Má protizánětlivý účinek. Pomůže vám však nejen s lepším trávením, ale i s úzkostí. Pomáhá totiž i při depresích. Jen pozor na to, že se nesmí užívat dlouhodobě a ve větších dávkách není vhodný při žaludečních vředech, v těhotenství a při kojení.

cesnek
Zdroj foto: pixabay

Česnáček je léčivým plevelem

Jedná se o léčivý plevel. Jak už sám název prozrazuje, poznáte ho podle česnekové vůně rozemnutých listů. Najdete ho podél cest, ve světlých lesích, na vlhčích loukách, ale také v parcích či zahradách. Sbírají se květy, listy, plody i celá kvetoucí nať. Užívá se ve formě čaje či tinktury. Má vliv na lepší trávení. Pomáhá i při chorobách žaludku, žlučníku a slinivky. Je dobrý nejen na žaludek, ale také zevně na hojení ran.

Zdroj: idnes.cz, prozdravi.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here