Nejlepší bylinky na krevní tlak

bylinky na nízký vysoký tlakKrevní tlak není radno podceňovat.

Naštěstí nemusíte hned šahat po lécích, jelikož i bylinky dokáží vaše tělo opět napravit.

A neporadí si jen s nízkým, ale i vysokým tlakem!

Bylinky na nízký tlak

Nízký tlak značí to, že se krev pumpuje málo. Můžete tak být malátní, omdlévat, být „duchem jinde“ a celkově si připadat jako bez života.

Lékořice lysá

Nejčastěji se na nízký tlak doporučuje lékořice lysá. Ta obsahuje glycyrin, jež podporuje vyplavení hormonů nadledvinek, díky tomu tělo zadržuje sůl a vylučuje draslík. Výsledkem je jiné hospodaření organismu s vodou a vyšší tlak.

Lékořici můžete často sehnat i v pendrecích a bonbónech. Nesmíte to ale s nimi přehánět, jinak hrozí vznik otoků.

Rozmarýn lékařský

rozmarýn lékařskýRozmarýn je dozajista jednou z hlavních zbraní boje proti nízkému tlaku. Podle studií zvyšuje krevní tlak a posiluje celý nervový systém.

Často si lidé dělají rozmarýnové víno, jelikož i samotný alkohol pomáhá se zvýšením krevního tlaku.

Na rozmarýnové víno budete potřebovat asi 20 gramů usušených rozmarýnových lístečků a litr bílého vína. Po 5 dnech odstáté víno s lístky přeceďte. Víno pak pijte před jídlem nebo při potížích. Denně půl až 2 skleničky.

Pokud vám víno nedělá dobře, můžete si na zvýšení tlaku uvařit čaj.

Budete potřebovat lžičku rozmarýnu, lžičku zázvoru (kořene), půl lžičky skořice a 4 hřebíčky. Celou směs přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut odležet. Poté už jen čaj přecedíte. Doporučujeme čaj užívat po dobu 4 týdnů.

Jmelí bílé

Další léčivou bylinkou, kterou ke zvýšení tlaku můžete využít, je jmelí bílé. Pozor však na předávkování nebo dlouhodobé užívání.

I z jmelí si můžete udělat zdravé víno.

Přibližně 30 gramů natě jmelí necháte vylouhovat po dobu 10 dní v litru bílého vína. Poté víno přecedíte. Doporučujeme pít 1 až 2 skleničky před jídlem po dobu maximálně 3 dní.

A opět, pokud vám alkohol nesvědčí, můžete si ze jmelí a dalších bylinek uvařit čaj.

Budete potřebovat tři čajové lžičky jmelí, které zalijete 750ml studené vody a necháte 8 hodin louhovat. Poté si vezmete tři čajové lžičky řebříčku, rozmarýnu a hlohu a rovněž zalejete 750ml – tentokrát vroucí – vody a necháte 5 minut odstát. Obě výluhy pak slejete dohromady a přecedíte. Doporučujeme pít 3 hrnky teplého čaje každý den.

Kokoška pastuší tobolka

Kokoška stabilizuje tlak a je tak tou správnou bylinou pro váš problém. Nejčastěji se z kokošky vaří čaj.

Čajovou lžičku kokošky zalijete vroucí vodou a necháte 5 minut odstát. Poté čaj přecedíte a můžete pít. Doporučujeme jeden až dva hrníčky denně.

Další bylinky s obsahem vitamínu C

rakytník řešetlakový účinkyPodle výzkumů a studií vitamín C posiluje hormony v nadledvinkách a tím zvyšuje tvorbu adrenalinu. A adrenalin pak zvyšuje krevní tlak. Proto byste měli konzumovat velké množství vitamínu C, ať už z citrusových plodů nebo tabletek.

Ovšem na vitamín C jsou bohaté i některé bylinky. Určitě můžeme jmenovat rakytník řešetlákovýšípek a křen.

Káva

Ačkoliv se nejedná o bylinku, musíme zmínit kávu. Jeden šálek kávy vám rozhodně pomůže se zvýšením krevního tlaku a celkovým nabuzením organismu.

Bylinky na vysoký tlak

Vysoký tlak je ještě nebezpečnější než ten nízký. V médiích je často označován jako „tichý zabiják“ a to není vůbec daleko od pravdy. Pokud trpíte vysokým tlakem, ze všeho nejdříve byste se měli poradit se svým lékařem.

Česnek

Česnekčesnek kuchyňský bude určitě vaším věrným pomocníkem v boji proti vysokému tlaku. Už několik studií prokázalo jeho schopnosti snižování cholesterolu a rozšiřování cév a to při vysokém tlaku nesmírně oceníte.

Navíc stačí jeden stroužek česneku denně. Nešetřete jím ani v jídlech. A pokud byste si chtěli opravdu vyhrát, můžete si udělat vlastní tinkturu, smícháním česneku s potravinářským lihem. Opět bude stačit lžička tinktury denně.

Hloh obecný

Hloh se už tradičně používá v léčbě zvýšeného krevního tlaku (ale také i při chorobách srdce a cév). Není známo, že by měl hloh nějaké vedlejší účinky, ale přesto užívání konzultujte s lékařem. Z hlohu se používají květy a listy, ze kterých se následně vaří čaj.

Cibule

Cibule obsahuje antioxidanty, které pomáhají s prevencí srdečních chorob a mrtvice. Ve studiích takové pomáhala s redukcí diastolického i systolického krevního tlaku. Podobně jako u česneku tak při vaření používejte více cibule.

Meduňka

Meduňkameduňka lékařská nejen, že pomáhá snižovat tlak, ale působí i jako uklidňující prostředek tlumící bolest. Nemá žádné vedlejší účinky, nehrozí tedy žádné předávkování.

Často se setkáte s meduňkovým čajem, který je jednoduchý na přípravu.

Budete potřebovat 2 čajové lžičky meduňky, které zalijete vroucí vodou. Čaj přikryjete, necháte 15 minut odstát a můžete pít. Doporučujeme pít až 3krát denně.

Zběhovec plazivý

Hořká bylina, která roste jen na jaře, vám pomůže s krátkodobou úlevou od vysokého tlaku. Ze sušené natě a květů zběhovce si připravte čaj.

Jmelí a kokoška

Jmelí i kokošku můžete používat, i co se týče vysokého tlaku. Obě byliny totiž tlak stabilizují, a tak fungují v obou případech.

Používejte je stejně jako s nízkým tlakem. U jmelí opět pozor na předávkování nebo dlouhodobé užívání.

Koření – Oregano, chilli, kurkuma, skořice

K vypořádání se s vysokým tlakem vám může pomoci i správné koření.

Oregano je skvělé proti vysokému tlaku, díky obsažené látce carcacrol, která snižuje srdeční frekvenci a pomáhá tak se snížením krevního tlaku.

Chili zase obsahuje látku capsaicin, která působí pozitivně na srdce, rozšiřuje cévy a tím pádem snižuje tlak. Nejvíce capsaicinu mívá kajenský pepř.

Žluté koření kurkuma obsahuje kurkumin a funguje podobně jako chilli. Má protizánětlivé účinky, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak.

Skořice nejen že snižuje krevní tlak, ale také pomáhá zvyšovat množství antioxidantů a slouží jako prevence diabetu.

I další koření pomáhá s krevním tlakem, jmenovitě třeba fenykl, černý pepř, bazalka, estragon, zázvor a česnek medvědí.

kvalitní oleje na krevní tlakPoužívejte kvalitní oleje.

Podle studií je na vysoký tlak skvělým pomocníkem i olivový olej, který podporuje působení léků. Používejte pouze kvalitní oleje, ať už je to ten olivový, sezamový nebo lněný.

Do svého jídelníčku můžete zakomponovat i lněná semínka z léna setého, která jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které s vysokým tlakem rovněž pomáhají.

Kávu? Raději kakao.

Zkuste se vyvarovat kávy, jelikož ta vám spíše tlak zvýší než sníží.

Dobrou náhradou je však pravé, nerafinované kakao. To je totiž velmi silný antioxidant s velkým množstvím účinných látek. Působí pozitivně na srdce i cévy a podle jedné studie užívání kakaa snížilo krevní tlak u rizikové skupiny lidí už po 15 dnech.

foto: dounelka, Thomas Kohler, Franco Folini, Philipp Haegi, Prem Sichanugrist, Jason Saul

A s jakými bylinkami na tlak máte zkušenosti vy?

bylinkopedie nákup produktů

5 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den pane Jozefe,

      mezi bylinky, které pomáhají snížit vysoký tlak, patří třeba česnek, cibule, hloh, meduňka, zběhovec, jmelí nebo kokoška. Uprostřed článku je tomu věnovaná celá sekce :)

      Děkujeme za komentář!

    • Jmelí by mělo stabilizovat tlak, tedy snižovat vysoký a zvyšovat nízký. Pokud ale máte jiné informace/zdroje, určitě nám dejte vědět. Děkujeme!

  1. Na krevní tlak je také dobrá houba Reishi neboli Ganoderma lucidum (česky lesklokorka lesklá). Tato houba roste vzácně i u nás, ale lépe ji seženete v lékárnách nebo na internetu jako doplněk stravy. Důležité při výběru je, dívat se na množství účinných látek (polysacharidy, triterpeny, beta D glukany). Pokud tyto údaje doplněk stravy neuvádí, jedná se pouze o rozemletou plodnici a ne extrakt. Chtějte extrakt.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here