Trápí vás bolesti hlavy? Vyzkoušejte 8 domácích pomocníků

bylinka
Zdroj foto: pixabay

Patrně mezi námi není nikdo, kdo by neznal bolest hlavy. Patří mezi nejčastější zdravotní potíže, více trápí ženy, ale ani pánové nejsou těmto nepříjemným projevům ušetřeni. Než sáhnete po nejjednodušším řešení a vezmete si prášek, zkuste domácí postupy a bylinky, které vám mohou ulevit.

Proč nás bolí hlava

Bolest hlavy má mnoho příčin. Žijeme v uspěchané době a máme málo pohybu. Důvody bolestí hlavy mohou být méně závažné, ale stejně tak nás může varovat před závažnou chorobou. Pamatujte, že každá chronická bolest hlavy musí být vyšetřena lékařem. Co vše může přispět k tomu, že nás bolí hlava:

  • porucha spánku
  • špatné držení těla
  • alkohol
  • počasí
  • stres
  • čelenka, utažený culík
  • nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu
  • špatná skladba stravy, přejídání, hlad, nedostatek tekutin
  • kouření
  • menstruační potíže
  • choroby – nádorová onemocnění, porucha funkce štítné žlázy, vysoký tlak, infekce v organismu, jaterní poruchy a jiné
  • přepracování, příliš času stráveného před obrazovkami počítačů

Meduňka lékařská uklidňuje celý organismus

Uklidňující účinky meduňky jsou známy už dlouho, velké oblibě se těší zvlášť v dnešní uspěchané době plné stresu. Tiší nejen nervovou soustavu, ale i psychiku. Při bolestech hlavy se doporučuje potírat čelo a spánky podrcenými listy nebo tinkturou. Stav můžeme podpořit i meduňkovým čajem: 10g meduňky přelijeme 0,5 l vroucí vody a ponecháme 10 minut louhovat.

Majoránkový olej má silně tišící vliv

Majoránka má příjemnou vůni a v našich kuchyních má nepostradatelnou roli. Podporuje trávení, tvorbu mateřského mléka, napomáhá při nespavosti a prý tiší i nešťastnou lásku. Majoránkový olej vám může ulevit od bolestí. Jak si ho vyrobit:

Připravíme si láhev a naplníme ji 30 g čerstvých lístků majoránky. Zalijeme kvalitním panenským olejem a ponecháme na teplém místě 14 dní macerovat. Občas promícháme. Nakonec přefiltrujeme přes plátno. Při bolestech hlavy natřeme čelo a jemně masírujeme. Olej můžete využít i na jiná bolestivá místa na těle.

Kopretina řimbaba má vliv na prokrvení

Hlavním účinkem řimbaby je tlumit bolest, a to i migrenosní. Ovlivňuje rozšiřování a zužování průsvitu cév, tím zlepšuje prokrvení. Kromě migrén se užívá při menstruačních a revmatických bolestech. Je však třeba dodržovat dávkování.

Preventivně proti migréně se doporučuje sníst jeden list řimbaby denně. Pokud trpíte bolestmi hlavy, vyzkoušejte tinkturu:

Čerstvou nať řimbaby nakrájíme na malé kousky (asi 150 g), dáme do sklenice (světlé) a zalijeme 60 % alkoholem. Takto ponecháme minimálně měsíc louhovat, pravidelně protřepáváme. Nakonec scedíme. Běžná dávka je 3x denně 30 kapek. Dodržujte dávkování, vysoké dávky mohou podráždit žaludek.

Třezalka proti tenzním bolestem hlavy a depresím

Třezalka je známou bylinkou na deprese, nervozitu, nespavost a mnoho dalších. Úspěchy slaví i při tenzních bolestech hlavy, migrénách a menstruačních potížích. Připravte si čaj:

Jednu čajovou lžičku zalijeme 250 ml vroucí vody a ponecháme krátce vyluhovat. Měl by se popíjet nějakou dobu, neúčinkuje hned. Třezalka se nesmí kombinovat s některými léky (antidepresiva, některé léky na ředění krve, digoxin atd.), snižuje účinnost hormonální antikoncepce!

majoranka
Zdroj foto: pixabay

Bukvice lékařská, tradiční pomocník při bolestech

Bukvice je nejen krásná bylinka, ale umí účinně bojovat proti bolestem. Má mnohostranné využití, proto ji najdeme v mnoha čajových směsích. I vy si ji můžete nasbírat na lesních loukách a stráních, je nápadná svým karmínově červeným květenstvím a také většinou přerůstá ostatní vegetaci.

Při bolestech hlavy popíjíme čaj po malých šálcích až do úlevy (2 čajové lžičky sušené bukvice přelijeme 250 g vroucí vody a ponecháme 15 minut louhovat).

Kozlík lékařský ve formě tablet nebo tinktury

Kozlík lékařský se snadno rozrůstá, sbírá se kořen, nejlépe od října do listopadu nebo brzy na jaře. Má zklidňující účinky na bušení srdce, deprese, stres, neklid, nervozitu, žaludeční neurózu. Neužívejte dlouhodobě, maximálně 4 týdny.

Tinktura z kozlíku: Čerstvé kořeny pokrájíme na menší kousky a zalijeme kvalitním alkoholem. Ponecháme 14 dní louhovat a scedíme. Užívá se 20 kapek 3x denně.

Čajová směs pro úlevu

Proti tlakovým bolestem (tenzní cephalea) poměrně rychle účinkuje čajová směs, složená z těchto bylin: zeměžluč lékařská, řebříček obecný, kopřiva dvoudomá a levandule lékařská. Působí proti bolesti a celkově zklidňuje organismus. Může ulevit od špatného spánku a nervozity.

Jednotlivé bylinky si namícháme v poměru 1:1:1:1, na čaj postačí jedna čajová lžička, kterou zalijeme 200 ml vroucí vody, ponecháme 5 minut louhovat a popíjíme ještě horké.

Babské rady z kuchyně

Ze surovin, které má skoro každá hospodyňka ve své kuchyni lze vyrobit pomocníka proti bolestem hlavy. Například česnekový obklad. I když to není úplně voňavá metoda, za pokus stojí. Rozdrtíme jeden stroužek česneku a potřeme jím čelo a spánky. Ponecháme působit deset minut a vlažnou vodou smyjeme.

Brambory, tak „obyčejná“ surovina může zatočit s bolestmi. Stačí nakrájet na silnější plátky, zabalit do plátýnka a přiložit na čelo.

Využijete i slupku z citronu, vnitřní stranu přiložíme na čelo a třeme spánky.

Nutno podotknout, že každý z nás je originál a musí si najít svou vlastní metodu, bylinku či kombinaci bylin. Pokud trpíte chronickou chorobou, poraďte se s lékařem o vhodnosti dané bylinky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here