24 bylinek, které vám v kuchyni nesmí chybět!

bylinky
Zdroj foto: envato

Bylinky do kuchyně patří už od pradávna. Není divu, stačí totiž při vaření přidat jen špetku té správné rostliny a pokrm dostane novou vrstvu chutí!

Pěstování není tak složité. Velmi dobře jdou bylinky pěstovat také na vyvýšených záhonech.

A abyste zúročili veškerý chuťový potenciál bylinky, není nic lepšího než  si do kuchyně pořídit bylinku čerstvou.

Třeba právě jednu z těchto!

1. Rozmarýn

Intenzivně vonící rozmarýn dodá našim pokrmům opravdu neopakovatelné aroma.rozmarýn lékařský

Rozmarýn se používá při přípravě grilované, či jinak tepelně upravené zeleniny, na ryby, mořské plody, pečená a dušená masa a výborně okoření i zvěřinu. Bývá nedílnou součástí bylinkových másel.

Vzhledem k opravdu silnému aroma stačí rozmarýnu jen špetka.

Losos na rozmarýnu

Osušené porce lososa osolíme, pokapeme citrónem, opepříme a okořeníme najemno posekaným rozmarýnem. Dáme do chladu asi na hodinu. Mezitím si na pánvi rozehřejeme kousek másla, lžíci olivového oleje a vsypeme lžíci rozmarýnu. Jakmile se chutě uvolní, vložíme porce lososa, které z obou stran opečeme. Hotové jídlo podáváme s vařenými brambory a zeleninovou oblohou.

2. Oregano

Oregano (neboli dobromysl obecná) je vynikajícím pomocníkem při přípravě italské kuchyně. O některých pokrmech tohoto přímořského státu se dá svorně říci, že u nás zdomácněly. Vždyť pizzu, různá pesta a omáčky na těstoviny vaří, alespoň čas od času, každý. A právě pro tyto pokrmy je oregano tou pravou ingrediencí.

3. Bazalkabazalka-prava

A pokud zůstaneme v Itálii, nemůžeme zapomenout na bazalku. Pro svoje nezaměnitelné aroma, patří v současnosti k vůbec nejpoužívanějším bylinkám.

Výborně chutná s rajčaty, mozzarellou, to vše lehce zakápnuté olivovým olejem, hodí se do polévek, mletých mas, zeleninových pokrmů, jako součást marinád určených k nakládání mas, na pizzu i těstoviny. Dá se říci, že ať přidáme bazalku do jakéhokoliv jídla, nic tím nezkazíme. Ba právě naopak.

Bazalkové pesto

Rozmixujeme 50g lístků čerstvé bazalky, společně s šesti lžícemi olivového oleje, jedním velkým prolisovaným stroužkem česneku, jednou lžící piniových nebo vlašských ořechů a trochou soli. Hotové pyré smícháme s najemno nastrouhaným parmezánem (25g). Pesto podáváme s těstovinami.

4. Šalvěj

Šalvěj zná většina z nás jen jako léčivku, ale i ona má své uplatnění v kuchyni. Vzhledem ke své lehce nahořklé chuti je třeba tuto bylinku používat s mírou, nicméně pokud dávkování nepřeženeme, připraví nám šalvěj nečekaný kulinářský zážitek.

Hodí se k masům, zejména telecímu a vepřovému, přidat ji můžeme také do nádivek a omáček.

Vepřové na šalvěji

1 lžíci čerstvě nasekané šalvěje smícháme se 2 lžícemi hladké mouky, solí a pepřem. V této směsi obalíme čtyři vepřové řízky bez kosti a takto připravené maso osmažíme na pánvi z obou stran. Podáváme s grilovanou zeleninou nebo zeleninovým salátem.

5. Pažitka

Pažitka patří k notoricky známým bylinkám, kterými nezkazíme žádný pokrm. Kvůli svému mnohostrannému využití patří k nejpoužívanějším bylinkám u nás, téměř v každé domácnosti se nějaký ten květináč s pažitkou najde a to i v případě, že nepatříme ke zdatným pěstitelům.

Pažitka se hodí k dochucení polévek, masových marinád, pomazánek, dipů či omáček. Hojně se využívá také ke zdobení již hotových pokrmů. Najemno nasekanou bylinkou posypeme jakékoliv hotové jídlo, přílohy k pokrmům, vaječné omelety, míchaná vejce, ale třeba také jen chléb s máslem, či se sádlem.

6. Koprkopr vonný

Kdo by si dokázal představit nakládané okurky bez pořádné dávky kopru?

Ovšem mimo zavařování a jako základ oblíbené koprové omáčky můžeme rostlinku použít i k dochucení ryb, pomazánek, nádivek a všelijakých dipů.

Losos s koprovým přelivem

Potřebujeme 4 filety z lososa, které osolíme, pokapeme citrónovou šťávou a lehce posypeme sekaným koprem. Na pánvi rozehřejeme 2 lžíce másla, na kterém porce lososa čtyři minuty z každé strany opékáme. Filety odložíme do tepla. Do výpeku přidáme lžíci másla, zaprášíme moukou a osmahneme. Vlijeme 200ml smetany a chvíli povaříme. Do hotové omáčky vsypeme nasekaný kopr, dle chuti osolíme. Hotové porce lososa přelijeme omáčkou, dozdobíme snítkou čerstvého kopru a podáváme s libovolnou přílohou.

7. Petržel

Naťový typ petržele patří, stejně tak jako pažitka, k velmi rozšířeným a oblíbeným bylinkám, které by neměly chybět v kuchyni žádné hospodyňky.

Využití má široké, lze jí okořenit prakticky každé jídlo. Ať už jsou to vaječné pokrmy, polévky, některé omáčky, různé dipy a majonézy, pomazánky, nádivky, mletá masa, marinády. Je mimořádně vhodná i na dozdobení již hotových pokrmů, kdy perfektně podtrhne a osvěží jejich finální vzhled.

8. Řeřicha

Řeřichu si můžeme dopřávat celoročně díky jejímu jednoduchému pěstování a celoroční vegetační době.

Hodí se stejně tak jako pažitka, či petrželka k posypání namazaného pečiva, hotových vařených pokrmů, ale i do pomazánek a zeleninových salátů. Řeřicha nejen chutná, ale obsahuje také obzvláště v zimním období potřebné vitamíny.

9. Estragon

Pelyněk estragon je typickou bylinkou francouzské kuchyně. Jeho chuť je mírně nahořklá, voní lehce po anýzu.

Estragonem můžeme okořenit vaječné pokrmy, ryby, drůbež, zeleninová jídla, polévky. Známý je též estragonový ocet, který lez využít jako jednu z ingrediencí při přípravě nakládaného masa určeného ke grilování.

10. Medvědí česnekčesnek medvědí

Česnek medvědí není příliš rozšířenou bylinkou, což je obrovská škoda. Jeho chuť je velmi lahodná, avšak ne tak silná jako u klasického česneku.

Nachází využití prakticky všude, kde používáme klasický česnek. Můžeme si s ním také posypat chléb namazaný sýrem, máslem, sádlem, paštikou, žervé, zkrátka čímkoliv. Čerstvá nať se přidává do bílých polévek, omáček, na maso, do bylinkových másel a pomazánek.

Pomazánka s medvědím česnekem

Najemno nakrájíme jednu jarní cibulku, smícháme s 250g pomazánkového másla, 1PL (polévkovou lžící) plnotučné hořčice, 2PL smetany, osolíme, zlehka opepříme. Nakonec vmícháme nadrobno nasekané lístky medvědího česneku.

11. Stévie

Stévie zaznamenala v posledních pár letech velký boom. Používá se jako přírodní sladidlo, ve velké míře může nahradit rafinovaný cukr, který rozhodně neprospívá štíhlé linii a tudíž ani zdraví. Zkuste si místo kostky cukru hodit do šálku čaje jeden lístek stévie. Nic tím nezkazíte, naopak uděláte něco pro své tělo!

12. Mateřídouška

mateřídouška obecnáBylinka našich babiček, která je oblíbená hlavně ve Francii a v Německu.  V sušené formě je mateřídouška vynikající na přípravu pečených a dušených mas, čerstvá se používá do zeleninových salátů, pomazánek, různých omelet.

Při vaření můžeme ji ve většině jídel bez problémů nahradit tymiánem.

Hovězí pečeně na mateřídoušce

Na čtyři porce si připravíme 750g hovězí roštěné, kterou vcelku ze všech stran opepříme, potřeme rozetřeným česnekem a nastrouhanou cibulí, posypeme mateřídouškou a koriandrem. Maso pokapeme olejem a necháme v chladnu asi hodinu uležet. Na pánev dáme trošku oleje a pečeni na ní ze všech stran chvíli opékáme. Maso přendáme do pekáče, osolíme, přidáme kousek másla a podlijeme trochou vody. Takto pečeme maso zprudka asi půl hodiny. Poté teplotu snížíme a pečeme do poloměkka až měkka. Podáváme nakrájené na plátky, vhodnou přílohou jsou zeleninové špízky a vařené brambory.

13. Libeček

Tato typická a v kuchyni velmi oblíbená bylinka s výraznou chutí má mnohostranné využití, především v českém kulinářství.

Lze jí dochutit polévky, saláty, pomazánky, omáčky, hodí se ke skopovému a králičímu masu, zvěřině, rybám. Snítka libečku přidaná při vaření k bramborám přílohu příjemně provoní. Libečkem můžeme v receptech nahradit petrželku, estragon, či bazalku. Jelikož jde o bylinku velmi chuťově výraznou, je třeba s ní šetřit, aby nepřebila ostatní chutě.

14. Saturejkasaturejka zahradní účinky

Při přípravě luštěnin není vhodnější bylinky, než právě saturejky. Nejen, že předchází nadýmání, které luštěniny způsobují, ale navíc pokrm skvěle ochutí. Luštěniny a saturejka k sobě zkrátka neodmyslitelně patří. Saturejkou můžeme dochutit i sekanou a další pokrmy připravované z mletého masa, drůbež, polévky, zeleninové saláty, pomazánky, dušenou zeleninu, jídla z vajec.

Nejvýraznější aroma má čerstvá nať, nicméně postačí i sušená.

Krůtí maso na saturejce

500g krůtích prsou nakrájíme na nudličky a dáme do mísy. Maso osolíme, opepříme, přidáme najemno posekanou saturejku, několik kuliček barevného pepře a důkladně promícháme, aby se chutě propojily. Na pánvi rozehřejeme trochu olivového oleje a maso na něm opečeme doměkka. Před koncem opékání vsypeme 1 lžíci Solamylu, přidáme tři pokrájená rajčata, na půlkolečka pokrájenou cibuli, čtvrt kila na plátky pokrájených čerstvých nebo sterilizovaných žampionů a nakonec několik malých růžiček brokolice. Vše promícháme a ještě chvíli vaříme. Hotový pokrm dosolíme, případně dochutíme saturejkou. Podáváme s rýží nebo brambory.

15. Máta

Máta zaujímá v kuchyni čestné místo. Je nedílnou součástí některých alkoholických nápojů, z nichž jmenujme především mojito. Ovšem dokáže osvěžit i nealkoholické nápoje! Takový jednoduchý nápoj pro horké letní dny je čistá voda s plátky citronu, lístky máty a ledem. Nejen, že osvěží, ale navíc i skvěle chutná.

Lístečky máty zdobíme hotové pokrmy, zapečené sýry, těstovinové pokrmy, zmrzlinu, sorbety, mléčné, či ovocné koktejly. Mátu můžeme také přidat do jogurtové zálivky na salát a tvarohových pomazánek.

Máta je bylinka s velmi výraznou chutí, proto je nutné pamatovat, že méně je někdy více.

Mátová omáčka

2 bílé jogurty, lžičku sladké mleté papriky, lžičku kari a najemno nasekanou mátu rozmixujeme a dáme vychladit do lednice. Mátovou omáčku používáme stejně jako tatarskou omáčku, tedy k masům, na brambory apod.

16. Meduňka

Kdo by neznal meduňku, s její příjemně osvěžující citronovou chutí a vůní. Stejně tak, jako máta, slouží k dochucování míchaných alkoholických i nealkoholických nápojů. Díky citronovém aroma se výborně hodí do ovocných, či zeleninových salátů, bylinkových másel, tvarohových pomazánek, ale i k rybám a mušlím.

17. Koriandr

koriandr setýV kuchyni můžeme použít všechny části koriandru, tedy semena, listy i kořen. Nenechte se odradit skutečností, že celá rostlina má zvláštní pronikavé aroma, které vám nemusí být zpočátku příjemné.

V české kuchyni je velmi oblíbená kombinace koriandru a hub, používá se při jejich nakládání a do houbových omáček.

Mletý plod koriandru se přidává do sladkého pečiva, například perníčků a do uzenářských výrobků. Hodí se zvláště k pečeným rybám a drůbežímu masu, okořenit jím můžeme také pokrmy z luštěnin, brambor a zelí. Koriandr je nedílnou součástí indické směsi koření karí.

Čerstvé listy koriandru využijeme v orientálních pokrmech z masa, do polévek, restované zeleniny, přičemž bylinku použijeme až před koncem vaření, neboť se tepelnou úpravou znehodnocuje. Koriandr je vhodný také do zeleninových salátů, na ryby a drůbež.

Kořen koriandru je silně aromatický a po usušení a rozemletí tvoří stejně tak, jako semeno, součást kari koření.

18. Kerblík

Kerblík je chuťově jemnější bylinka, která lehce připomíná petrželku a estragon. Používá se do smetanových omáček, polévek, ryb, hodí se do salátů, k dochucení mletých mas, do tvarohových pomazánek. Je vhodnou ozdobou již hotových pokrmů jak teplé, tak i studené kuchyně.

Pamatujme na to, že použijeme-li kerblík s chuťově výraznějšími bylinkami, jeho chuť zcela zanikne.

Belgická kerblíková polévka

Do dvou litrů vroucí vody vložíme 500g oloupaných a pokrájených brambor. Přidáme 200g kerblíku a 1 pokrájený hlávkový salát, osolíme a opepříme. Jakmile jsou brambory měkké, směs rozmixujeme najemno a přidáme 2 lžíce másla. Před podáváním dáme na každou porci lžíci zakysané smetany a posekaný kerblík.

19. Tymián

tymián obecnýTymián patří k hojně využívaným bylinkám téměř na celém světě. Je silně aromatický, používá se zejména k přípravě marinád na kuřecí a rybí maso, do omáček, jako jedna z ingrediencí do bylinkového másla, na různé dresinky a dipy.

Kuřecí prsa na tymiánu

3 ks kuřecích prsou naklepeme, osolíme, opepříme, posypeme tymiánem, zalijeme olivovým olejem a dáme do lednice. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme na kolečka pokrájenou lahůdkovou cibulku – celý svazek. Jakmile cibulka zesklovatí, přidáme naložené maso a zprudka opečeme. Podáváme s  brambory nebo hranolky.

20. Pelyněk

Pelyněk (černobýl, pravý) je znám především svojí velmi hořkou chutí. Přesto najde své uplatnění mimo léčitelství také v kuchyni při přípravě pokrmů. Pelyňkem lze dochutit některé polévky, masa před začátkem pečení, zeleninové saláty. Ovšem rčení „všeho s mírou“ platí u pelyňku dvojnásob.

21. Jitrocel

Pro někoho bude možná jitrocel překvapením. Ovšem takové na tenko nakrájené mladé lístečky jitrocele lze využít jako součást zeleninových salátů. Dobře se kombinuje zejména s ředkvičkami, rajčaty a salátovými okurkami. Mladé listy chutnají výborně také smažené v těstíčku, květy jitrocele lze zase nakládat na způsob kaparů a výhonky slouží ke zdobení jídel z vařených brambor.

22. Kopřiva

kopřiva dvoudomáVelikonoční nádivka s pořádnou dávkou posekaných mladých kopřiv, či špenát připravený z kopřiv patří k oblíbeným pokrmům. Je to ovšem jen sezónní záležitost, dokud jsou rostliny mladé.

„Špenát“ z kopřiv

750g opraných mladých kopřiv vaříme ve velkém hrnci (vařením velmi ztratí na objemu) cca 10-15minut. Na másle zpěníme dvě najemno nakrájené cibule, zasypeme dvěma lžícemi mouky a mírně opražíme, až vznikne světlá zásmažka. Uvařené kopřivy přecedíme, vrátíme do hrnce, přidáme jíšku, 2 vejce, osolíme, opepříme a dochutíme dvěma stroužky prolisovaného česneku. Vše rozmixujeme a zjemníme 50ml smetany nebo šlehačky. Ještě krátce povaříme a můžeme podávat

23. Citrónová tráva

Citrónová tráva (správně voňatka citrónová) je základní bylinkou asijské kuchyně. To ale rozhodně neznamená, že by byla nepoužitelná v té kuchyni naší. Ba naopak! Proč neozvláštnit vaření něčím netradičním?

Citrónová tráva je vhodná do polévky, kdy povaříme malý kousek, který poté vyndáme. Aroma se ve vývaru příjemně rozloží a chuť polévky získá zase jiný rozměr. Jemně nasekanou bylinku (oloupanou nejměkčí část stonku) můžeme také použít do zeleninových salátů, na různé marinády na ryby a maso.

24. CBD aneb lékařské konopí v kuchyni

Na závěr dnešního článku vám představíme trochu nevšední, ale stále více populární léčebné konopí, které se stalo v mnoha kuchyních oblíbenou ingrediencí. A to hlavně kvůli prokázaným léčebným účinkům, které zmírňují či léčí řadu zdravotních problémů. CBD květy se staly populárními pro možnost jejich využití nejen jako doplňku léčby, ale také jako „byliny“, která je přidána do našich oblíbených jídel, sladkých pokrmů i nápojů. Pokud vás kuchyně z konopí nadchnula, tak jako nás. Rozhodně prozkoumejte recept na tohle konopné máslo, které vám dovolí připravit jedinečné konopné sušenky nebo jiné oblíbené pokrmy. Pro více tipů přejděte na následující online kuchařku, která se specializuje na recepty z konopí.

A jaké bylinky používáte při vaření vy?

foto: Jay Santiago, dounelkaKai Yancat_collector, AnnaKika, retemirabile, Karelj, ecos de pedra, José María Escolano, HermannFalkner/sokol
bylinkopedie nákup produktů

2 KOMENTÁŘE

    • Jedno z nejlepších, ale nic se nesmí přehánět, mimochodem tenhle kořen jsem na zahrádce ještě neviděl. Jestli se vám chce sušit a drtit, tak sem rozhodně patří, je to všelék. Z koření preferuji hodně ostré thai curry, spíš než indické, právě kvůli intenzivní chuti kurkumy. Já mám rád kytku nevím jak se jmenuje ale má žlutý květ tvar listu jako rozmarýn ale je jak ponesená bílim povlakem stonky jsou pevné ale dužnaté, chuť a vúně je jako magi koření nikdy jsem nezjistil jak se jmenuje ale ta lechce opepřená chuť kombinace s koriandrem je perfektní. Jak jsem se zmínil i Koriandr, né každému hned chutná protože ta chuť je velmi intenzivní, ale neměl by chybět na zahradě.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here