Připravte si domácí bylinkovou koupel

Horká koupel obnovuje váš metabolismus. Proto je vhodné ji doplnit léčivými vonnými látkami. Nedělejte to ale příliš často – podle odborníků je horká koupel jednou týdne potěšením, ale každodenní horká koupel může naopak oslabit váš metabolismus. Nikdy se nekoupejte v příliš horké lázni a vždy zakončete svou koupel krátkou sprchou se studenou vodou – začněte přitom nohama, pokračujte na ruce, tvář a následně celé tělo.

Použití bylinek

Když už se tedy rozhodnete dát si horkou koupel, ujistěte se, že obsahuje léčivé bylinky. Existují tři různé způsoby, jak si můžete připravit svou bylinnou koupel v závislosti na vašich preferencích:

  1. Hoďte hrst bylinek přímo do vany s horkou vodou.
  2. Připravte si vývar z bylinek předem a poté jej přidejte do horké vany. Takto můžete bylinky přecedit a zbavíte se starostí s následným úklidem vany.
  3. Kupte si sáček s bylinkami do koupele a vložte jej do vany s horkou vodou. Tento sáček obsahuje směs určitých bylin, takže si můžete vybrat směs podle svých potřeb (například proti bolestem hlavy, pro uklidnění, na ženské problémy apod.). To je sice velmi snadný způsob, jak dostat bylinky do své koupele, může být při opakovaném použití však příliš drahý.

Které bylinky použít pro horkou koupel?

Využívat můžete různé druhy bylinek, každá má své specifické použití. Můžete také různé bylinky kombinovat. Níže je uvedeno několik nejoblíbenějších druhů bylinek pro horké lázně:

Varování

Horká lázeň snižuje krevní tlak, takže se vyvarujte koupele, pokud už tak máte dost nízký tlak. Toto tvrzení by mohlo vést k přesvědčení, že horká koupel je lékem na vysoký krevní tlak, a je to pravda – účinek ale netrvá dlouho. Studená sprcha na druhou stranu zvyšuje krevní tlak na několik vteřin, ale v dlouhodobém horizontu tlak snižuje. Pokud máte jakýkoli druh srdečního problému, měli byste se vyvarovat horké lázni kvůli tlaku tekutiny, kterou voda vyvíjí na hrudi, což může vyvolat srdeční selhání. Dobrou alternativou je koupel v nízké hladině vody.

Bylinky pro domácí koupel

Některé byliny jen dobře voní, zatímco jiné mají i léčivý účinek. Některé bylinky pracují osmózou (to znamená, že jsou účinné látky z nich převzaty do těla přes kůži) a jiné vdechováním léčebných aroma. Zvolte si proto bylinkovou koupel podle svých potřeb. A nenechte se překvapit tím, že některé z bylin, které používáte v kuchyni do pokrmů, jsou vhodné také pro koupání.

ZANECHAT KOMENTÁŘ